ادای سوگند رئیس سنای قزاقستان به عنوان رئیس‌جمهوری موقت

29 اسفند 1397 ساعت 23:44

به دنبال استعفای ناگهانی رئیس جمهوری قزاقستان، رئیس مجلس سنای این کشور به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند خورد


به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، «قاسم جومارت توکایف»، رئیس مجلس سنای قزاقستان صبح امروز (چهارشنبه) به صورت رسمی در برابر پارلمان این کشور به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد.

رئیس جمهوری موقت قزاقستان در سخنرانی سوگند خود اظهار داشت: سوگند می خورم خالصانه به ملت قزاقستان خدمت کنم، با قاطعیت قانون اساسی و دیگر قوانین کشور را دنبال کنم، حقوق و آزادی های شهروندان را تضمین کنم و با وجدان نیز وظایف رئیس جمهوری را انجام دهم.

توکایف ۶۵ ساله با ادای سوگند، به رئیس جمهوری موقت قزاقستان تا ماه آوریل سال آینده میلادی به عنوان پایان دوره زمامداری «نورسلطان نظربایف»، رئیس جمهوری منتخب این کشور تبدیل شد که روز گذشته و پس از نزدیک به سه دهه حکمرانی، به صورت ناگهانی از منصب خود استعفا داد.

نظربایف ۷۸ ساله که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به دو سال دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست قزاقستان را بر عهده داشت و پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی نیز به نخستین رئیس جمهوری آن تبدیل شد، دیروز حکم کناره گیری خود از قدرت را امضا کرد و در یک سخنرانی تلویزیونی نیز اظهار داشت: تصمیم رد دوره ریاست جمهوری را اتخاذ کردم.

با وجود استعفا از منصب ریاست جمهوری، نظربایف به دلیل وضعیت قانونی خود به عنوان «رهبر ملت» همچنان نقش مهمی در تصمیم گیری سیاسی کشور ایفا خواهد کرد و در سخنرانی کناره گیری از قدرت نیز خاطر نشان ساخت که همچنان به عنوان رئیس شورای امنیت این کشور، رئیس حزب حاکم «نور میهن» و عضو شورای قانون اساسی فعالیت خواهد کرد.

رئیس جمهوری مستعفی قزاقستان که نخستین رهبر کشورهای آسیای میانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به شمار می آید که به خواست خود و بدون کودتا و انقلاب از قدرت کناره گیری می کند، همچنین توکایف را برای فعالیت به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید برگزید و در این باره تصریح کرد: توکایف همان فردی است که می توان در اداره قزاقستان به وی اعتماد کرد.


کد مطلب: 20880

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdchv6ni.23nv6dftt2.html

قفقاز
  http://caucasus.ir