«اکسیم بانک» و «بانک جهانی» بزرگترین وام دهندگان به تاجیکستان

23 آذر 1398 ساعت 10:13


وزارت دارایی تاجیکستان «اکسیم بانک» چین و «بانک جهانی» را در فهرست بزرگ ترین وام دهندگان به این کشور اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس  وزارت دارایی تاجیکستان «اکسیم بانک» چین و «بانک جهانی» را در فهرست بزرگ ترین وام دهندگان به این کشور اعلام کرد.
بنابر گزارش وزارت دارایی تاجیکستان، اکسیم بانک چین یکی از بزرگترین وام دهندگان تاجیکستان به شمار می رود که سهم آن حدود 41 در صد از کل بدهی های خارجی دولت این کشور را تشکیل می دهد.
11 در صد دیگر بدهی های خارجی تاجیکستان با بانک جهانی مرتبط است.حجم بدهی خارجی تاجیکستان تا اول ماه آکتبر سال جاری میلادی 2.9 میلیارد دلار برآورد شده که برابر 36 در صد تولید ناخالص داخلی این کشور است.در این مدت برای پرداخت بدهی خارجی از بودجه این کشور 161 میلیون دلار تخصیص شده است.
بیش از 95 میلیون دلار از این مبلغ برای پرداخت بدهی اصلی و مابقی برای پرداخت نرخ بهره آن، اختصاص یافته است.
نهاد ذیربط تاجیکستان خاطرنشان کرده که بدهی خارجی این کشور با در نظر گرفتن وجود مبلغ، تا پایان سال جاری میلادی بنابر برنامه پیش بینی شده پرداخت خواهد شد.
بانک توسعه آسیایی به نوبه خود بزرگترین وام دهنده به تاجیکستان است. حجم کلی کمک های این موسسه مالی بین المللی تاکنون بالغ بر 1.8 میلیارد دلار بوده و در قالب کمک های مالی، فنی و وام های امتیازی در اخیتار تاجیکستان قرار داده شده است.
در حال حاضرمیزان سرمایه گذاری بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان 780 میلیون دلار بوده و16 طرح در زمینه های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل ، بهداشت، زیرساخت های شهری، آموزش و پرورش را شامل می شود.
علاوه بر این بانک مذکور قصد دارد در سه سال آینده برای توسعه تاجیکستان حدود 400 میلیون دلار به این کشوراختصاص بدهد.
 
 


کد مطلب: 22148

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcg7q9x.ak9xt4prra.html

قفقاز
  http://caucasus.ir