افزایش صادرات سیمان تاجیکستان به ازبکستان

3 تير 1397 ساعت 16:25


تاجیکستان با افزایش صادرات سیمان خود به ازبکستان، موفق شد تراز معاملات تجاری اش با این کشور همسایه را به نفع خود تغییر دهد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اسپوتنیک، «حاجی محمد عمراف» مدیر شعبه پژوهشگاه اقتصاد و جمعیت وابسته به فرهنگستان علوم تاجیکستان گفته است، به علت رشد ساخت و ساز در ازبکستان نیاز به سیمان با کیفیت تولید شده در تاجیکستان نیز روبه افزایش است.
تاجیکستان به ازبکستان سیمان انواع 400، 500 و 600 صادرمی کند که از کیفیت بسیار بالایی برخودار است؛ درحالیکه با وجود بازسازی تجهیزاتی کارخانه های تولید سیمان ازبکستان، در ترکیب مواد اولیه این مصالح مهم ساختمانی، گچ وجود دارد که بر کیفیت آن تاثیر بدی می گذارد.
به گفته این کارشناس تاجیک، ازبکستان سالانه به پنج میلیون تن سیمان نیاز دارد که اکنون یک پنجم از این محصول ساختمانی از تاجیکستان وارد می شود.
از این رو در آینده نزدیک تاجیکستان می تواند با افزایش صادرات سیمان با کیفیت، بخشی از نیاز بازار ازبکستان را تامین کند.  
از سوی دیگر به گزارش وزارت صنایع و فناوری های جدید تاجیکستان، طی سه ماه نخست سال جاری، 322 هزار تن سیمان به ازبکستان صادر شده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، 16.3 برابر بیشتر است.
در این گزارش تاکید می شود، طی پنج ماه سال جاری معاملات تجاری تاجیکستان و ازبکستان به 94 میلون دلار رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، دو برابر بیشتر است.
در این میان صادرات تاجیکستان به ازبکستان 54 میلیون دلار و واردات از این کشور 40 میلیون دلار بوده است.
 
 


کد مطلب: 19420

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfxjdy.w6d10agiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir