ترکیه: آمریکا ضرب‌الاجلی برای لغو خرید اس-۴۰۰ تعیین نکرده است

7 خرداد 1398 ساعت 15:45


وزیر دفاع ترکیه ادعای مربوط به تعیین ضرب‌الاجل از جانب آمریکا برای کشورش به منظور تجدید نظر در خرید سامانه دفاع موشکی اس- ۴۰۰ از روسیه را رد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه بر اساس گزارش شبکه خبری ترکیه‌ای "هابر تورک" گفت: ترکیه به هیچ وجه ضرب‌الاجلی در این خصوص (لغو خرید اس -۴۰۰ از روسیه) از جانب آمریکا دریافت نکرده است.
خلوصی آکار در مورد تدابیری که ترکیه در صورت اعمال تحریم از جانب آمریکا علیه خود به تلافی خرید اس -۴۰۰ اتخاذ خواهد کرد گفت، از اظهار نظر درباره‌ی «فرضیات» خودداری می‌کند. خلوصی آکار تاکید کرد: ما فعالیت‌هایمان را به نحوی انجام می‌دهیم که کاملاً در چارچوب مسئولیت‌هایی که به ما محول شده اند باشند.
او تاکید کرد که ترکیه پول کامل خرید جنگنده‌های اف -۳۵ را به واشنگتن پرداخت کرده است.
در ماههای اخیر تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ افزایش یافته است.
به گفته واشنگتن این برنامه ترکیه برای خرید این سامانه دفاع موشکی، منجر به کاهش نقش ترکیه در برنامه‌ی مربوط به جنگنده‌های اف -۳۵ آمریکا شده و می‌تواند تحریم‌هایی را علیه این کشور در پی داشته باشد.
آکار خاطر نشان کرد که چهار فروند جنگنده اف -۳۵ تا کنون به ترکیه تحویل داده شده‌اند اما فعالیت‌های مرتبط با آنها در پایگاه مربوطه در آمریکا در جریان است.
وی افزود: در حال حاضر در آمریکا آموزش چهار خلبان ترکیه‌ای برای این جنگنده‌ها در دست اجرا بوده و صدها گروهبان نیز دوره‌های آموزشی در حوزه‌ی نگهداری را گذرانده و پس از آن به ترکیه باز گشته‌اند.
آمریکا تاکنون در راستای مخالفتش با تصمیم ترکیه برای خرید سامانه‌ی اس -۴۰۰ روسیه تحویل یک سری قطعات و ارائه خدمات در ارتباط با این جنگنده‌ها به ترکیه را به حال تعلیق درآورده است.
آنکارا در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ را از روسیه خریداری کند. اما مقام‌های آمریکایی به ترکیه توصیه کردند به جای این سامانه سیستم دفاع موشکی پاتریوت را از آمریکا بخرد
 
 


کد مطلب: 21166

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfvyd0.w6dyvagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir