ارمنستان: مبارزه با فساد؛ ویدئو خانه ییلاقی گریگوریان همه را شوکه کرد

گریگور آتانسیان

8 تير 1397 ساعت 18:44

بعد از پخش این فیلم، از میزان حمایت از گریگوریان به شدت کاسته شد. وکیل مدافع گریگوریان از دفاع از او انصراف داد


مقامات ارمنستان در راستای کمپین خود علیه مقامات دولت قبل، یک سری از افراد مفسد را دستگیر کردند. این اقدام موجب افزایش تنش بین دولت جدید و قبلی شده است.
بعد از اینکه در 8 مِی، نیکول پاشینیان، با وعده ی مبارزه با فساد، به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، تیم وی در قبال مقامات دولت قبل که گفته می شود فاسد بودند، رویکردی محتاطانه انخاذ کرده است. آرتور وانتسیان، رئیس سرویس امنیت ملی، به نیاز مبارزه با فساد تاکید کرد اما رویکردی نسبتا مسالمت آمیز برگزیده است.
در طول ماه مِی، سرویس امنیت ملی، شواهدی به مردم ارائه کرد مبنی بر تقلب مالیاتی تعدادی از شرکت ها، از جمله شرکت هایی که تحت کنترل یک عضو سابق حزب جمهوری خواه پارلمان بوده است. اما وانتسیان گفته است پرداخت هزینه ی خسارات وارده به دولت، برای تبرئه این افراد از اتهاماتشان کفایت می کند و هیچ یک از مقامات رده بالا در رابطه با این اتهامات دستگیر نشدند.
اما در ماه ژوئن، این کمپین رویکردی تهاجمی تر اتخاذ کرد. 14 ژوئن، سرویس امنیت ملی، دو مقام ارشد در شهر ایروان، که هنوز تحت کنترل جمهوری خواهان است، را دستگیر کرد. 16 ژوئن در شهر اچمیادزین، خانه های اعضاء جمهوری خواه پارلمان، مانول گریگوریان، سپهبد بازنشسته نیروهای مسلح ارمنستان، و آرتور آساتریان، سرکرده ی خلافکاران (ملقب به دون پیپو)، مورد یورش قرار گرفت. هر دو نفر به اتهام خرید غیرقانونی اسلحه دستگیر شدند، همچنین آساتریان متهم به آدم ربایی نیز شد.
حامیان و متحدان گریگوریان پس از دستگیری اش بسیج شدند. ادوارد شارمازانوف این دستگیری را "غیر مشروع و غیر قانونی" خواند. آرمان آشوتیان، یکی دیگر از نمایندگان جمهوری خواه مجلس، نیز ابراز نگرانی کرد. در همین حال، حامیان ژنرال دستگیر شده، مقابل ستاد سرویس امنیت ملی تظاهرات کردند و حتی سعی کردند یک خیابان را ببندند.
پاشینیان، که از سفر کوتاهش به ناگورنو قره باغ برگشته بود، در ویدئویی زنده از طریق فیسبوک گفت که در بازرسی خانه ی گریگوریان، مامورین سرویس امنیت ملی، نه تنها اسلحه پیدا کردند بلکه غذاهایی را یافتند که در آوریل 2016، بچه مدرسه ای ها برای سربازان در خط مقدم ناگارنو قره باغ فرستاده بودند. چند ساعت بعد فیلم جستجوی خانه ی گریگوریان از طریق رسانه ها پخش شد.
این ویدئو مردم را شوکه کرد. در خانه ی ییلاقی گریگوریان، یک انبار کوچک محتوی سلاح، تفنگ تک تیر اندازی و خمپاره انداز و 12000 قطعه مهمات، سلاح های انفجاری و نارجک های دستی در کنار خودروهای جنگی و یک آمبولانس، یافت شد.
در این ویدئو همچنین کنسرو های غذا و جعبه های کمک های اولیه با برچسب "برای سربازان" و "غیر قابل فروش" که به همراه آنها نامه هایی دست نویس از سوی کودکان بود، نیز نشان داده شد. گریگوریان به عنوان رئیس اتحادیه ی کهنه سربازان، مسئول رساندن کمک به ارتش بود. اما به نقل از سرویس امنیت ملی، او از این غذاها برای سیر کردن ببر ها و خرس ها در باغ وحش خصوصی اش استفاده می کرده است.
بعد از پخش این فیلم، از میزان حمایت از گریگوریان به شدت کاسته شد. وکیل مدافع گریگوریان از دفاع از او انصراف داد. گریگوریان از زندان از همتایان جمهوری خواهش در پارلمان خواست تا آبرو یش را حفظ کنند. پسرش، کارن گریگوریان، که شهردار اچمیادزین بود، استعفا داد.
مردم ارمنستان که شوکه شده بودند به شدت از این دستگیری ها حمایت کردند. فیس بوک که اولین مکان برای بیان اظهارات سیاسی ارمنی ها بود، از اظهار نظر های مردم منفجر شد. دانیل ایونیسان، بنیانگذار اتحادیه شهروندان آگاه، که گروهی دیده بان مستقر در ایروان است، نوشت:" آرتور وانتسیان معرکه است. من هرگز فکرش را نمی کردم که دید مثبتی نسبت به سرویس امنیت ملی پیدا کنم." رئیس این سرویس گفته است که در حال دریافت "هزاران درخواست شغل" از طرف شهروندان است.
در طول دهه ها، گریگوریان ها، نماد فساد، بی قانونی و خشونت های سیستماتیک بودند که بر شهر اچمیادزین حکومت می کردند. تحقیقات خبر از فرار مالیاتی می دهند؛ اما ساکنین شهر یک حقیقت تلخ را بیان کردند که گریگوریان و دوستانش مردم محلی را مورد حمله، تجاوز و شکنجه قرار می دادند.
روزنامه های ارمنی گزارش دادند که بازداشت و استعفای گریگوریان ها، موجب جشن و شادی مردم در شهر شده است. در ضمن وانتسیان هشدار داده است که گزارشاتی به دستش رسیده است که گروه های جنایتکار می خواهند او و پاشینیان را به قتل برسانند. به این معنی که حضور شبانه ی پاشینیان در مرکز شهر، احتمالا توسط سرویس های امنیتی محدود خواهد شد.

منبع: دیپلماسی ایران به نقل از لوبلاگ  / ترجمه دیپلماسی ایرانی


کد مطلب: 19466

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfvjdy.w6d1vagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir