اردوغان: مشکل شرق فرات هفته‌های آتی حل می‌شود

17 شهريور 1398 ساعت 12:07


رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد: مساله "پاکسازی" شرق فرات از "سازمان‌های تروریستی" طی هفته‌های آتی حل خواهد شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان سخنرانی خود در نشست "حزب عدالت و توسعه" در استان "اسکی شهر" دوباره خاطرنشان کرد: اگر اتحادیه اروپا به قول خود عمل نکند ترکیه هیچ راهی ندارد که درهای خود را باز کند. ما قبلا هم گفتیم که به تنهایی نمی‌توانیم بار این مشکل را که از ادلب شروع شده به دوش بکشیم.
وی اظهار کرد: ترکیه تاکنون حدود ۴۰ میلیارد دلار برای آوارگان هزینه کرده در حالیکه حمایت‌های اتحادیه اروپا از ترکیه در این زمینه تنها ۳/۳۴ میلیارد دلار بوده است حال بگویید ترکیه چگونه می‌تواند بار چهار میلیون آواره را به تنهایی تقبل کند، ما در نظر داریم یک میلیون نفر را در منطقه امن بعد از پاکسازی سکونت دهیم. ترکیه در حال حاضر میزبان ۳/۶ میلیون آواره سوری است.
اردوغان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر مساله "پاکسازی" شرق فرات از "سازمان‌های تروریستی" از اولویت‌های آنکارا و ظرف‌ هفته‌های آتی مشخص می‌شود.
وی افزود: ایجاد منطقه امن در شرق فرات در دستور کار ماست من امیدوارم طی هفته‌های آتی این کار به سرانجام برسد. من بعد از ۲۲ سپتامبر به آمریکا می‌روم و به احتمال زیاد پس از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل دیداری جداگانه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خواهم داشت و درباره اقداماتی که باید در شرق فرات انجام شود رو در رو گفت‌وگو خواهم کرد. چراکه آنچه آنها انجام می‌دهند با آنچه می‌گویند تطابق ندارد، این مساله باید روشن شود.
او تاکید کرد، برای ترکیه قابل قبول نیست که آمریکا "تروریست‌های" یگان‌های مدافع خلق کرد و نیروهای سوریه دموکراتیک را آموزش دهد ما نمی‌توانیم در برابر ارسال ۳۰ هزار سلاح و تجهیزات و کامیون‌های پر از مهمات توسط آمریکا به شمال سوریه و منطقه تحت کنترل کردها ساکت بمانیم. ترکیه تنها کشوری در منطقه است که با آنها می‌جنگد.
رئیس جمهوری ترکیه پیشتر نیز تهدید کرده بود، در صورت اینکه سربازان ترکیه طی هفته‌های آتی بر منطقه امن سیطره نیابند، آنکارا "طرح ویژه خود در شمال سوریه" را اجرا خواهد کرد.
ترکیه بارها نسبت به انجام حمله نظامی به نیروهای کرد در شرق فرات به رغم مخالفت واشنگتن با عملیات نظامی آنکارا هشدار داده بود.
ترکیه و آمریکا در هفتم اوت گذشته پس از انجام چندین رایزنی درخصوص ایجاد مرکز اداره منطقه امن در شمال سوریه به اتفاق‌نظر رسیدند.
از سوی دیگر، اردوغان ضمن تاکید بر تهدیداتش درخصوص باز کردن درهای آنکارا به روی پناهجویان در صوت عدم پایبندی اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در راستای حمایت از آنکارا اعلام کرد: ترکیه به تنهایی بار پناهجویان را به دوش می‌کشد.
ترکیه میزبان چهار میلیون آواره از کشورها و تابعیت‌های مختلف از جمله سوریه است و بسیاری از آنها در تلاشند از طریق دریای اژه از ترکیه به یونان عبور کنند تا به کشورهای اتحادیه اروپا برای پناهندگی در یک کشور اروپایی برسند
 
 


کد مطلب: 21715

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfted0.w6dyyagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir