استقبال باکو از اظهارات سرگئی لاوروف درباره حل مرحله ای مناقشه قره باغ

26 دی 1396 ساعت 14:54


به گزارش ایرنا سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان ، با استقبال از اظهارات سرکئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در باره «راه حل مرحله ای» مناقشه قره باغ ، گفت: مساله نیاز به رویکرد مرحله ای دارد.
 
حکمت حاجی اف ، روزسه شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت : سخنان روز گذشته ( دوشنبه ) وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو که گفته بود مناقشه باید بصورت مرحله ای حل شود، پیشنهاد جمهوری آذربایجان نیز هست .
وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته در باره نتایج سال 2017 میلادی ، با اشاره به راه حل مرحله ای مناقشه قره باغ گفت : مساله نیاز به رویکرد مرحله ای دارد . این رویکرد مرحله ای نشان می دهد تا چه کارهای را باید در حال حاضر انجام داد و نیز راه های لازم برای حل نهایی مناقشه و مذاکرات در رابطه با موقعیت سیاسی و حقوقی منطقه قره باغ کوهستانی را مشخص می کند .
به گزارش ایرنا جمهوری آذربایجان پیشتر هم از حل مرحله ای مناقشه قره باغ حمایت کرده است و دولت باکو در مرحله نخست ،خواستار خروج نیروهای ارمنی از منطقه مورد مناقشه قره باغ است .
جمهوری آذربایجان، در مراحل بعدی خواستار خلع سلاح و مین زدایی در منطقه مورد مناقشه و سپس بازگشت آوارگان جنگی به خانه و کاشانه خود است.
دولت باکو در مرحله نهایی آمادگی برای بررسی موقعیت سیاسی و حقوقی منطقه قره باغ کوهستانی در قالب اصول تامین تمامیت ارضی و حق حاکمیت جمهوری آذربایجان و اعطای بالاترین خودمختاری به این منطقه در قلمروی جمهوری آذربایجان است .
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد.
در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد .
بین طرفین مناقشه در ماه می سال 1994 میلادی، رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجی گری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .
 
 


کد مطلب: 18304

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfjmdy.w6dcxagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir