سفیر سابق ایران در باکو: جمهوری آذربایجان سومین شریک تجاری ایران در منطقه است

8 فروردين 1397 ساعت 1:42

محسن پاک آئین سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان ،در آستانه سفر دکتر روحانی به باکو گفت: جمهوری آذربایجان سومین شریک تجاری ایران در منطقه است.


سفیر سابق کشورمان در باکو ، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به روابط راهبردی دو کشور همسایه اظهار داشت: دو رئیس جمهوری از سال 1392 تاکنون بیش از ده دیدار با یکدیگر دیدار داشته اند و این دیدارها در ایجاد تفاهم ها و اجرای موافقتنامه ها بسیار مؤثر است.
وی افزود:روابط تهران- باکو در مسیر تبدیل شدن به مناسبات راهبردی است و در حوزه های اقتصادی و همکاری های امنیتی بخصوص مقابله با تروریسم، تدابیر مشترکی در سایه دوستی رؤسای جمهوری دو کشور و دیدارهای مستمر آنان اتخاذ شده است.
پاک آئین گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری ها و تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات با جمهوری آذربایجان قایل نیست.
این دیپلمات با تجربه کشورمان، در ادامه افزود: دو کشور در عمده مسائل مرتبط با امنیت و ثبات منطقه اشتراک نظر دارند و به ضرورت توسعه همکاری های چهار جانبه و سه جانبه و چندجانبه واقف هستند.
پاک آئین تاکید کرد: استفاده از فرصت ها و مقابله مشترک با تهدیدها با توجه به اراده سیاسی رؤسای جمهوری دو کشور، برای تامین منافع درازمدت دو ملت نمادی از دیپلماسی برد ـ برد است.
وی افزود:در رابطه با همکاری های منطقه ای و چند جانبه، ایران و جمهوری آذربایجان امروز در منطقه با تهدیدها و فرصت های مشترک مواجه هستند و در این رابطه طی مشورت با کشورهای دیگر منطقه از جمله روسیه، ترکیه و گرجستان می توانند از فرصت های مشترک بهره برده و با تهدیدها مقابله کنند.
وی افزود: مباحثی همچون رژیم حقوق دریای خزر، تأمین و امنیت انرژی، حمل و نقل، مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و افراط گرایی در زمره مسائلی هستند که این کشورها می توانند برای تأمین منافع متقابل در مورد آنها بحث و همکاری کنند.


کد مطلب: 18854

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcfjcdy.w6dctagiiw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir