سفیر آمریکا در روسیه یکی از پایه گذاران انقلابهای مخملی اوکراین و گرجستان

خبرگزاری فارس

13 دی 1390 ساعت 9:08


"جان بیرله" سفیر آمریکا در روسیه در حالی ماموریت خود را تمام می‌کند که وی بخشی از خدماتی را که بر عهده‌اش گذاشته شده به نحو احسن انجام داده است.
به گزارش فارس، "جان بیرله" دیپلمات اهل میشیگان است و در سال ۲۰۰۸ از سوی "جرج بوش" به عنوان سفیر آمریکا در روسیه انتخاب شد. وی به ۵ زبان زنده دنیا؛ بلغاری، چک، فرانسوی، روسی و آلمانی صحبت می‌کند. وی تنها فردی است که پدرش "جوزف بیرله"، طی جنگ جهانی دوم هم در ارتش روسیه و هم در ارتش آمریکا خدمت کرد و در سال ۱۹۴۲ آموزش‌هایی را از واحد شبه نظامیان در گرجستان دید. وی قرار بود جای خود را به "مایک مک‌فاول" بدهد اما ظاهراً روسیه با انتصاب وی در این سمت موافقت نکرده است.

وی پیش از عزیمت به مسکو که در اوج تنش ها در روابط روسیه و آمریکا این کار صورت گرفت سفیر آمریکا در بلغارستان بود. وی در چند سال ماموریت خود در منطقه وظیفه خود را ایجاد حکومت های دموکرات در منطقه و حوزه اقمار شوروی بیان کرده است.

تلاش این دیپلمات در دوران ماموریت خود در روسیه و بلغارستان بیشتر حول محور حمایت از مخالفان نظام های حاکم بر محدوده اقماری شوروی بود.

برخی از نوشته ها، او و همفکرانش از جمله مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا و جرج سوروس را از پایه گذاران انقلاب ها در اوکراین و گرجستان نامیده اند. وی بعنوان دیپلماتی با تجربه با اتکا به توانمندی‌اش در برقراری ارتباط با مخالفان تبحری خاص دارد.

تلاش برای برقراری ارتباط با مافیای یهودی که پس از به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین متواری و به زندان افتادند از شگردهای بیرله و البته هفکرانش عنوان شده است. وی ارتباطات پشت پرده ای با دو عنصر اسرائیلی به نام های بوریس بریزوفسکی و ولادیمیر گوسینسکی صاحب سابق شرکت "مدیا موست" در روسیه، بعنوان معماران انقلاب های رنگی در اقمار شوروی دارد.

گوسینسکی به اسرائیل فرار کرد و بریزوفسکی نیز پس از بقدرت رسیدن پوتین از روسیه به انگلیس گریخت و نام خود را در دادگاهی در لندن به "پلیتون النین" تغییر داد. بریزوفسکی در دسامبر سال ۲۰۰۳ تحت همین نام وارد گرجستان شد و اقدام به عملیات تحریک آمیز بین روسیه و گرجستان کرد. برخی از رسانه ها نقش بیرله را در هماهگی عناصر مخالف دولت پوتین و فشار بر انقلاب رنگی در گرجستان بسیار مهم می دانند. زیرا که وی علاقه خاصی به گرجستان و خارج کردن این کشور از اقمار شوروی داشت و دلیل آن هم این بوده است که "جوزف بیرله" پدر جان که از سربازان جنگ جهانی دوم بود در ۱۲ دسامبر ۲۰۰۴ بر اکثر بیماری قبلی در توکوآر گرجستان از دنیا رفت.

اما برنامه وی برای نزدیکی به کرملین او را از اعلام موضع آشکار درباره تحولات گرجستان به ضرر روسیه بر حذر می‌داشت.بیرله؛ اسب چوبی رنگین در منطقه

در پی بروز ناآرامی ها در انتخابات اخیر دومای دولتی روسیه مقام های ارشد این کشور و تصمیم سازان در مسکو به این نتیجه رسیدند که مافیای یهودی که هم اکنون بصورت فراری در اسرائیل و انگلیس به سر می برند و برخی ها هم بازداشت شده اند تنها عامل تضعیف روسیه نبودند بلکه سفارت آمریکا و سفیر این کشور در مسکو هم نقش مهمی داشته است.

روز یکشنبه چهار دسامبر ۲۰۱۱ ششمین دوره انتخابات دومای روسیه با شرکت حدود نیمی از ۱۰۸ میلیون نفر واجد شرایط رأی برای انتخاب نمایندگان ۴۵۰ کرسی مجلس روسیه به اجرا در آمد. در این انتخابات برای نخستین بار، هر هفت حزب سیاسی کشور شامل "روسیه واحد"، "کمونیست"، "لیبرال‌دموکرات"، "روسیه عادل"، "یابلوکو"، "راست‌گرا" و "میهن‌پرستان حضور داشته‌اند. اما آنچه بیشتر موجب جنجال در حاشیه این انتخابات شد، نتایجی بود که از سوی دولت روسیه به عنوان نتایج انتخابات اعلام شد. پس از اعلام این نتایج، اعتراضات به آنچه تقلب در انتخابات خوانده می‌شد با تجمعاتی چند هزار نفره در مسکو و سن پترزبورگ و دستگیری بیش از دویست نفر توسط پلیس آغاز شد. اما به تدریج و با فراخوان شبکه‌های اجتماعی ، دامنه این اعتراضات گسترش یافت به نحوی که معترضان موفق شدند تظاهراتی ۲۵ هزار نفر را در مسکو و در اعتراض به نتایج انتخابات سامان دهند.

اما ظاهرا جرقه این رویداد همچون اتفاقات پیش آمده حول انتخابات ایران، با اعلام نتایج انتخابات در روسیه روشن نشد چنانکه اطلاق "انقلاب برفی" به این انقلاب و انتخاب روبان سفید به عنوان نماد این حرکت اعتراضی از ماه‌ها پیش و در رسانه‌های نزدیک به معترضان غربگرا در نظر گرفته شده بود.

آنگونه که در سانه ها و از سوی مقام های روسیه عنوان شده "جان بیرله" سفیر آمریکا در این کشور نقش کلیدی در این ناآرامی ها داشته است.

بیرله و تفکر وی در باره انقلاب احتمالی در روسیه

بیرله هم اکنون به یکی از مهمترین بازیگران عرضه ناآرامی ها در روسیه بویژه پس از انتخابات دوما تبدیل شده است.

این دیپلمات معتقد است که روسیه باید روند دموکراسی را طی کند و از حاکمیتی که وی بر اساس گفته ویکی لیکس شکل آن را" دو سره" می نامد خلاص شود. بیرله حاکمیت روسیه را دوسره می نامد و می نویسد: بر اساس تاریخ روسیه و محرک های فعلی نشان می دهد که این نوع حاکمیت نمی تواند دائمی باشد.

در اسناد ویکی لیکس که چندی پیش از سوی "جولیان آسانژ" منتشر شد دیدگاه بیرله و سلف وی درباره مقام های روسیه منتشر شد که این اسناد به خوبی نشان از تلاش موی برای مقدمه چینی یک انقلاب برفی در روسیه بوده است.

در این اسناد آمده است: آمریکا دیدگاه تاریک و تیره ای نسبت به کرملین پس از شوروی و رهبری آن دارد و امید واشنگتن مبنی بر اینکه روسیه موکراتیک تر و قابل اعتماد تر شود بسیار کم است.

در اسناد ویکی لیکس که مکاتبات سفارت آمریکا در مسکو را منعکس می کرد نسبت به ولادیمیر پوتین این چنین عنوان شده است: آقای پوتین از برتری و قدرت نسبت به تمامی مقام های دولتی روسیه برخوردار است.

روزنامه روسی "کامرسانت" در گزارشی با استناد به اسناد ویکی لیکس نوشت: دیپلمات های آمریکایی از "دیمیتری مدودف" رئیس جمهوری روسیه به عنوان رهبری مردد و گماشته پوتین نام می برند که برای وی آواز می خواند و از پوتین به عنوان "مرد آلفا" یاد می کنند نامی که از یک فیلم سینمایی اقتباس شده و در آن مردان آلفا بیشتر از دیگران احساس خطر می کنند و تلاشهای زیادی را برای پیروز شدن در رقابتهای مختلف دارند. از ویژگیهای جالب مردان آلفا این است که در تمام جنبه های زندگی خطر پذیر هستند و برای رسیدن به اهداف خود بیشتر تلاش می کنند.

بیرله بدون شک بر آن بود تا مدلی را که در جمهوری های شوروی و ایران پس از انتخابات طراحی شد پی ریزی کند. وی در ۴ دسامبر پیش از برگزاری انتخابات و در اقدامی خارج از عرف دیپلماتیک و خارج از توافقات ژنو درباره فعالیت های نمایندگان خارجی در دیگر کشورها، از شهروندان روسیه خواست تا در انتخابات دوما شرکت کنند.

بیرله با اذعان به اینکه درخواست برای مشارکت شهروندان در انتخابات، خارج از وظایف قانونی اوست اما در عین حال می گوید: من بعنوان کسی که برای حدود ۲۰ سال از نزدیک پیگیر تحولات دموکراتیک در روسیه هستم و بعنوان یک آمریکایی دیدگاه خودم را اعلام می کنم.

بیرله برای نزدیکی با شهروندان روسیه و دخالت در امور داخلی این کشور در راستای انقلاب برفی وبلاگی را هم به بزان روسی به راه انداخته است.

وی می گوید: تمامی انقلابیون دو آتیشه در جهان مانند "آبی هافمن" چپ گرای مخالف دولت آمریکا ، که در سال ۱۹۸۹ از دنیا رفت، اعتقاد دارند که دموکراسی کاری است که شما می کنید، شما شرکت می کنید. بدون مشارکت دموکراسی فرو می پاشد.

بیرله تنها به موعظه و خطابه در پایتخت سرد و برفی روسیه بسنده نکرد و روابط خود را با انقلابیون بیش از پیش تحکیم بخشد تا جایی که علناً مقام های روسیه او را متهم به پرداخت کمک مالی و پول به مخالفان کردند.

بیرله؛ پرداخت کننده پول به "یهودا" های روسی

برخی منابع روس از پرداخت رشوه توسط دولت آمریکا و "جان بیرله" به "سازمان امنیت و همکاری اروپا" ،که یکی از ناظران بین المللی انتخابات روسیه بود ،خبر داده‌اند و این در حالی است که گزارش‌های این سازمان مبنی بر تقلب در انتخابات از اصلی‌ترین مستندات معترضان این روزها در روسیه به شما می‌رود.

همچنین اخبار دیگری مبنی بر پرداخت پول به مخالفین در روسیه از سوی بیرله وجود دارد. این دخالت ها سبب شد تا ولادیمیر پوتین در سخنانی پیش از انتخابات دومای روسیه خشم خود اعلام و کسانی که از خارج پول می گیرند "حواری خائن" بنامد.

نخست وزیر روسیه گفت: برخی قدرتهای بدهکار با دادن پول به برخی ها در روسیه بر آن هستند تا در انتخابات های آتی این کشور به اهداف خود برسند.

پوتین با اشاره تلویحی به سفیر آمریکا در روسیه افزود: ما می دانیم که در این روزها در آستانه انتخابات دومای کشوری و ریاست جمهوری در روسیه، نمایندگان برخی از کشورهای خارجی متاسفانه افرادی را با پول جمع کرده، آموزش های لازم را به آنها داده و آنها را برای انجام مقاصد تعیین شده ترغیب می کنند تا بدین ترتیب بتوانند بر روند انتخابات در کشور ما تاثیر بگذارند این کارها بی فایده است و همانطوری که مردم می‌گویند این پول ها بر باد خواهند رفت.

نخست وزیر روسیه که قرار است از سوی حزبش به عنوان نامزد ریاست جمهوری آتی روسیه معرفی شود دریافت کنندگان پولها را به "یهودا" حواری خائن به حضرت مسیح تشبیه می کند و می گوید: اولاً، یهودا شخصیت محترمی در میان مردم نیست و ثانیاً بهتر است این پول ها را برای پرداخت بدهی دولتی خود صرف کنند و از انجام سیاست خارجی ناکارآمد و پر هزینه دست بردارند.

اشاره پوتین به بدهی کشور پرداخت کننده شکی در خواننده نمی گذارد تا نتیجه بگیرد که وی از بحران اقتصادی آمریکا و کسر بودجه این کشور سخن می گوید.

رسانه های روسیه اعلام کردند که اشاره پوتین به حواریون خائن افرادی مانند "بوریس نمتسوف" معاون اول سابق نخست وزیر، "میخائیل کاسیانف" نخست وزیر سابق روسیه و "گری کاسپارف" قهرمان سابق شطرنج جهان هستند که ارتباطات مستقیمی با وزارت امور خارجه و کاخ سفید آمریکا و همچنین سفارت آمریکا در مسکو دارند.

نتیجه گیری

"فکت"هایی که در این مقوله عنوان شد نشان از آن دارد که آمریکا برای روسیه برنامه بلند مدتی دارد و این برنامه ها در کنار برنامه ها و سامانه های موشکی یک هدف واحد را دنبال می کنند و آن تضعیف روسیه از درون و بیرون و بازگردان آن به دوران بوریس یلتسین رئیس جمهوری پیشین روسیه است که به گفته تمامی آگاهان و منصفان در آن زمان تصمیمات درباره روسیه از سوی "ال گور" معاون بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا و در واشنگتن صورت می گرفت.

همچنین در این مطلب اشاره شد که سفیر آمریکا در مسکو افسر جنگ نرم و آنگونه که "جین شارپ" و "جوزف نای" عنوان می کنند رهبری قدرت نرم آمریکا را در برابر روسیه بر عهده داشت.

سفیر آمریکا یکی از ماموریت های خود را کمک به اشاعه دموکراسی در روسیه عنوان کرده و این موضع وی بارها از سوی مقام های روسیه مورد مذمت قرار گرفته است. وی در تلاش بود تا در طول ماموریت خود با محور قرار دادن مسکو برای حمایت از انقلاب های رنگی در جمهوری های شوروی روسیه را در موضعی تدافعی قرار دهد. بیرله در عین حال تلاش کرد تا با موضع گیری نرم در برابر بحران اوستیا و آبخازیا و در واقع خالی کردن پشت متحد خود یعنی میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان بتواند اعتماد کرملین را تا حدودی به نیات خود جلب کند.

بیرله از اختلافات روسیه و انگلیس در زمینه های مختلف از جمله استرداد افراد تحت تعقیب دو طرف و همچنین مخالفت روسیه با "شورای فرهنگی بریتانیا" در شهرهای این کشور استفاده کرده تا نفوذ آمریکا را در مناطق تحت نفوذ روسیه توسعه دهد.


کد مطلب: 3281

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcf.cdmiw6d0ygiaw.html

قفقاز
  http://caucasus.ir