اعتراض به تصمیم دولت گرجستان برای کمک مالی به پروازهای روسیه

7 مرداد 1398 ساعت 11:06


اپوزیسیون گرجستان از تصمیم دولت این کشور برای کمک مالی به سفرهای هوایی از روسیه به این کشور انتقاد کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از civil.ge، دولت گرجستان در تاریخ 24 ژوئیه به شرکت فرودگاه های این کشور اجازه داد تا از سفرهای هوایی افرادی که قصد دارند از طریق ایروان، از روسیه به این کشور سفر کنند حمایت مالی کند.
نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان گرجستان تصمیم برای ارائه یارانه به سفرهای هوایی از روسیه به تفلیس و باتومی را مورد انتقاد قرار دادند.
قرار است در مجموع 600 هزار یورو بدون مالیات بر ارزش افزوده به صورت سالانه برای پروازهای این مسیر کمک شود. با این حال هزینه پرواز برای هر مسافر می بایست از 90 یورو (بدون احتساب مالیات) تجاوز کند. شرکت های هواپیمایی در طی سال می بتیست حداقل دو پرواز در هفته در این مسیر انجام دهند.
تصمیم گیری در مورد اعطای یارانه های پرواز، کمتر از یک ماه پس از آن صورت گرفت که تحریم های پروازی روسیه در واکنش به اعتراضات ضد روسی در تفلیس، به اجرا درآمد.
در تاریخ 20 ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند.
در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 ژوئیه به گرجستان را صادر کرد.
دستور رئیس‌جمهوری روسیه شامل شرکت‌های هواپیمایی گرجستان نیز شده است. پیش از این هواپیماهای 6 شرکت هواپیمایی روسیه و 2 شرکت گرجستانی پروازهای متقابل میان دو کشور را انجام می‌دادند. بنا به آمار رسمی روسیه در پنج ماه اخیر 540هزار شهروند این کشور به گرجستان سفر کرده اند که 31درصد بیشتر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است. نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرد که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان 60 الی 70درصد کاهش خواهد یافت.
نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان گرجستان تصمیم دولت این کشور را مبهم می دانند. سالومه ساماداشویلی از حزب حرکت ملی متحد معتقد است که وابستگی اقتصادی به روسیه از جمله به واسطه بازار گردشگری، یک اهرم قوی برای نفوذ سیاسی مسکو بر تفلیس است.
گئورگی کاندلاکی از حزب گرجستان اروپایی نیز با ابراز تعجب از این تصمیم این سوال را مطرح کرده است که چرا دولت از قرارداد با شرکت هواپیمایی کم هزینه ای همانند Ryanair امتناع می کند و به جای آن پول ها را در مسیر روسیه هزینه می کند.
 
 


کد مطلب: 21471

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdceze8w.jh8zfi9bbj.html

قفقاز
  http://caucasus.ir