روسیه بکارگیری گاز کلر در شهر دومای سوریه را تکذیب کرد

19 فروردين 1397 ساعت 16:09


روسیه ادعای تروریست های ضدسوری مبنی بر بکارگیری گاز کلر در شهر «دوما» توسط نیروهای ارتش سوریه را تکذیب کرد.
 
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مسکو، شبکه تلویزیونی روسی ار.ب.کا به نقل از رئیس مرکز آشتی طرف های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه تصریح کرد: حمله شیمیایی به شهر دوما توسط ارتش سوریه واقعیت ندارد.
ژنرال یوری یفتوشنکو گفت: این خبر را قاطعانه رد و اعلام می کنیم آماده ایم پس از آزادسازی شهر دوما از ستیزه جویان، کارشناسان روس در عرصه دفاع شیمیایی، رادیواکتیو و بیولوژیکی را برای جمع آوری اطلاعات به منظور افشا کردن ماهیت جعلی این ادعا روانه این شهر کنیم.
خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از تروریست ها در سوریه مدعی شد در شهر دوما گاز کلر بکار گرفته شده و بر اثر آن شماری کشته شدند و پس از آن نیز حمله ای با گاز فلج کننده اعصاب انجام گرفته است که بر اثر آن 49 نفر جان باختند.
دولت سوریه هرگونه حمله شیمیایی به دوما را تکذیب کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه،‌ گروه تروریستی جیش الاسلام در حال جعل خبر حملات شیمیایی به شکلی آشکار است تا مانع پیشروی ارتش سوریه شود.

** انگلیس خواستار تحقیق فوری درباره حمله شیمیایی به دوما شد
در همین حال، وزارت امور خارجه انگلیس امروز یکشنبه در بیانیه‌ای با تکرار ادعای حمله شیمیایی ارتش سوریه در شهر دوما، خواستار تحقیق فوری و واکنش جامعه جهانی دراین‌باره شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از لندن، در این بیانیه با اشاره به اینکه حمله یادشده تلفات بالایی را بر جای گذاشته است، افزود: اگر این گزارش‌ها صحت داشته باشد، گواه بیشتری بر حملات علیه غیرنظامیان و بی‌توجه حامیانش به قوانین بین‌المللی است.
وزارت امور خارجه انگلیس خواستار انجام تحقیق فوری و واکنش جامعه جهانی شد.
گروه تروریستی جیش الاسلام به تازگی با نقض توافق خروج از شهر دوما در استان ریف دمشق، محله های مسکونی پایتخت سوریه را با موشک و خمپاره هدف قرار داد و این موضوع موجب از سرگیری عملیات نیروهای دولتی شد.
منابع نزدیک به تروریست ها مدعی شده اند هواپیماهای نظامی سوریه، شامگاه شنبه دوما را هدف بمباران شیمیایی قرار دارند که در جریان آن 75 تن کشته و ده ها تن مصدوم شدند. این اتهام در شرایطی است که نظامیان سوری در یک قدمی آزادسازی این شهر قرار دارند.
 


کد مطلب: 18934

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdceeo8z.jh8vxi9bbj.html

قفقاز
  http://caucasus.ir