سفیر ایران در روسیه: حضور تروریست‌ها در قفقاز تهدیدی برای امنیت کل منطقه است

7 آبان 1399 ساعت 10:37


سفیر ایران در مسکو با تأکید اینکه تشدید درگیری‌ها در قره باغ، نه تنها برای جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بلکه برای کل منطقه عواقب خطرناکی دارد، گفت: تهران آماده است تا در حل بحران قره باغ میانجی‌گری کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو گزارش داد، "کاظم جلالی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه معتقد است که تشدید درگیری‌ها در قره باغ می‌تواند نه تنها برای جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بلکه برای کل منطقه عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد و مقامات تهران آمادگی دارند تا در حل و فصل بحران قره باغ کوهستانی واسطه شوند.
سفیر ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی باشبکه تلویزیونی «ازوزدا» روسیه در این باره توضیح داد: «رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ما با هر دو طرف این مناقشه گفت‌وگو کرده و آمادگی تهران برای میانجیگری در حل و فصل این مناقشه را اعلام کردند. مسلماً ایران نگران اتفاقاتی است که در کشورهای همسایه رخ می‌دهد و در حال حاضر وضعیت قره باغ کوهستانی باعث نگرانی زیادی شده است. جنگ در جمهوری خودخوانده قره باغ می تواند عواقب بسیار جدی برای جمهوری آذربایجان و ارمنستان به همراه داشته باشد.»
این دیپلمات افزود: «در آنجا جنگی در جریان است و این درگیری‌ها بدون تردید می‌تواند عواقب بسیار جدی برای هر دو طرف مناقشه به دنبال داشته باشد. در طول جنگ، زیرساخت‌های این دو کشور، از جمله ساختارهای غیرنظامی، از بین می‌روند، مردم ساکن منطقه جان خود را از دست داده و خسارات زیادی به هر دو طرف وارد کرده است. علاوه بر این، لازم به ذکر است که این جنگ فقط مربوط به دو کشور آذربایجان و ارمنستان نشده و ما شاهد عواقب بسیار جدی آن برای کل منطقه هستیم.»
کاظم جلالی تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا اختلافات باکو و ایروان را بر سر میز مذاکره حل و فصل کند. به ویژه، رهبران کشور بارها آمادگی تهران را برای میانجیگری در حل و فصل این مناقش اعلام کرده و رئیس جمهور و وزیر خارجه در این رابطه با مقامات آذربایجانی و ارمنستانی  گفتگو کرده‌اند.»
سفیر ایران در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد: «تردیدی نیست که حضور نیروهای فراملی یا نیروهای تروریستی در منطقه قره باغ می تواند درگیری‌های فعلی را بیش از پیش پیچیده و تهدیدهای جدی‌تر و جدیدی به همراه داشته باشد که امنیت کل منطقه را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین، ما بهترین راه حل این مشکل را در این واقعیت می بینیم که کشورهای منطقه برای فایق آمدن بر این بحران و جلوگیری از باز شدن پای تروریست‌ها به منطقه قفقاز، تلاش‌های مشترکی را انجام داده و در این زمینه با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.»
وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از گسترش حضور تروریست‌ها در منطقه، ایران از قبل تدابیری اندیشده است، افزود: «بدون تردید، نیروهای انتظامی، مرزبانان و ارتش ما روند اوضاع را بسیار هوشیارانه زیر نظر دارند. ما در زمره کشورهایی هستیم که امنیت در منطقه را بسیار دقیق کنترل می‌کنیم. ما برای حفاظت از مرزهای خود هر اقدامی که که فکر می‌کنیم لازم است، را انجام می دهیم و به خوبی این واقعیت را درک می‌کنیم که حضور تروریست‌ها در قفقاز، می‌تواند امنیت و ثبات در کل منطقه را مورد تهدید جدی قرار دهد».  
 
 


کد مطلب: 23530

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdccxpqi.2bq118laa2.html

قفقاز
  http://caucasus.ir