روسیه چندین بار اسرائیل را از حملات به سوریه منع کرده است

23 شهريور 1398 ساعت 15:28


روزنامه معاریو اسرائیل نوشت، روسیه چندین بار نیروی هوایی رژیم صهیونیستی را از آغاز حملات به سوریه علیه اهداف همپیمانان دولت دمشق منع و همچنین تهدید کرده است که نیروهایش احتمالا مجبور خواهند شد جنگنده‌های اسرائیل را رهگیری کنند.
به گزارش ایسنا، این روزنامه با استناد به اطلاعاتی که روزنامه ایندیپندنت انگلیس به نقل از منابع روسی نوشته است، گزارش داد: این گفته‌ها در راستای اختلافات میان روسیه و اسرائیل درباره حملات مکرر نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه مطرح شده است.
معاریو نوشت: پوتین در مناسبت‌های مختلف نارضایتی خود را از فعالیت‌های نظامی تل‌آویو در لبنان و نیز عملیات نظامی علیه نیروهای ایرانی چه در سوریه و چه در عراق ابراز کرده است و این وضعیت با وجود نشست‌های مکرر میان پوتین و نتانیاهو که آخرین آن روز پنج‌شنبه در سوچی برگزار شد، ادامه دارد.
به نوشته این روزنامه، روسیه اخیرا حملات اسرائیل به پایگاه‌های وابسته به نظام سوریه را منع کرده است. از جمله این حملات در ماه اوت اجرایی شد و طی آن نیروی هوایی اسرائیل پایگاه تجهیزات نظامی از جمله موشک‌ها، دستگاه‌های ردیاب و کنترلی به ویژه سامانه اس- ۳۰۰ را در منطقه قاسیون هدف قرار داد که این تجهیزات را مسکو به نیروهای نظامی سوریه تحویل داده بود.
مسکو همچنین تهدید کرده بود که جنگنده‌های اسرائیل را با ارسال جنگنده‌های روسی یا به واسطه سامانه اس- ۴۰۰ رهگیری می‌کند و یک هفته پس از آن هم یعنی از اوایل ماه میلادی جاری نیروی هوایی اسرائیل را از حمله به قنیطره و نیز حمله به منطقه حیاتی لاذقیه منع کرد.
معاریو نوشت: این تحولات نتانیاهو را مجبور کرد فورا به سوچی رفته و از رییس جمهوری روسیه بخواهد هماهنگی نظامی میان دو طرف در سوریه ادامه داشته باشد. پوتین هم تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد آسیبی به نیروهای سوریه یا تسلیحاتی که روسیه در اختیار این نیروها قرار داده است، وارد شود.
طبق گفته منابع اسرائیلی، نتانیاهو همچنین در بهره‌برداری از نشستش با پوتین به نفع کمپین انتخاباتی خود ناکام ماند، چرا که حملات مکرر اسرائیل موضع روسیه در برابر همپیمان سوری خود را در تنگنا قرار می‌دهد.
در این راستا، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در ماه ژانویه اعلام کرده بود: افسران ارشد این ارتش نشست‌های کاری با هیاتی از افسران روسیه برگزار کردند تا مکانیزم هماهنگی مشترک را برای ممانعت از برخورد میان دو ارتش روسیه و اسرائیل در سوریه بهبود ببخشند. از زمان مداخله روسیه در سوریه در سپتامبر ۲۰۱۵ بر سر این مکانیزم هماهنگی توافق شده است تا دو طرف طی حملات نیروهای هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه برخوردی با هم نداشته باشند.
به دنبال سرنگونی هواپیمای روسیه همزمان با حملات هوایی ارتش اسرائیل در شهر لاذقیه در سپتامبر ۲۰۱۸ این همکاری وارد بحران عمیقی شد تا جایی که مسکو ارتش این رژیم را مسئول این رخداد دانست که در جریان آن ۱۵ سرباز روسی جان باختند.
روسیه در واکنش به این رخداد نیروی هوایی خود را در سوریه تقویت کرده و سامانه دفاعی بیشتری از نوع اس-۳۰۰ و دیگر سامانه‌های دفاعی را به این کشور فرستاد، مساله‌ای که موجب محدودیت آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در آسمان سوریه شده و حملات این رژیم نیز پیش از آغاز مجدد، برای مدتی متوقف شد
 
 


کد مطلب: 21749

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdccomqi.2bqs08laa2.html

قفقاز
  http://caucasus.ir