شرط بهبود روابط با اروپا و واقع بینی در روابط با آمریکا از زبان لاوروف

14 آبان 1399 ساعت 12:42


وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو به انتخاب مردم آمریکا احترام می‌گذارد، ولی انتظار زیادی از روابط با واشنگتن ندارد، گفت: "حسن نیت" یک جانبه‌ در برخورد با اتحادیه اروپا ممکن نیست و این روابط باید صادقانه و متقابلاً سودمند باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، تأکید کرد که طرف روسی به اراده سیاسی ملت آمریکا احترام می‌گذارد و آماده است با فرد برنده در انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، بدون در نظر گرفتن وابستگی حزبی او، روابط سازنده برقرار کند.
لاوروف در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «با این حال، با در نظر گرفتن شرایط فعلی، ما واقع بینانه دورنمای همکاری‌های دوجانبه را ارزیابی کرده و انتظار بیش از حدی از آن نداریم. به طور کلی، بهتر است منتظر نتایج رأی گیری که بزودی مشخص خواهد شد، بمانیم.»
رئیس دستگاه دیپلماسی در عین حال حاضر نشد به هیچ وجه درباره چشم انداز روند توسعه روابط دوجانبه بین ایالات متحده و روسیه با توجه به انتخابات، اظهار نظری کند، برای اینکه به گفته وی، هر سخنی که از زبانش درآید، ممکن است به عنوان دخالت مسکو در روند امور داخلی ایالات متحده و تلاشی برای تحت تأثیر قرار دادن رویدادهای انتخاباتی در آمریکا تفسیر شود.
لاوروف ابراز تأسف کرد که گفت‌وگوها بین مسکو و واشنگتن همچنان "گروگان مبارزات سیاسی داخلی در آمریکا" است و این مسئله هم بر شعارهای پیش از انتخابات نامزدهای پست ریاست جمهوری این کشور و هم بر اقدامات رهبران آمریکا در عرصه جهانی تأثیر منفی ‌گذاشته است.
اتحادیه اروپا از لحاظ تحریم‌های ضدروسی، بعد از آمریکا، جایگاه دوم را دارد
وزیر خارجه همچنین هرگونه تعامل بین المللی، از جمله در روابط اتحادیه اروپا و روسیه را فقط با در نظر گرفتن منافع متقابل و مطابق با اصل صداقت و برابری امکان پذیر دانست.
وی گفت: «همتایان اروپایی ما باید به وضوح بدانند که هرگونه تعامل فقط بر اساس اصل صداقت و برابری و احترام به منافع متقابل امکان پذیر خواهد بود. ما هرگز اجازه "بازی به سمت یک دروازه" را نمی دهیم و هیچ "حسن نیت" یکجانبه‌ای از طرف ما وجود نخواهد داشت. ما امیدواریم که در هر صورت، یک برخورد منطقی و مطابق با عقل سلیم در ساختارهای بروکسل و در پایتخت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاکم باشد.»
وی با یادآوری اینکه روابط روسیه با اتحادیه اروپا در یک بحران واقعی قرار دارد و کشورهای عضو این سازمان از هرگونه، حتی پوچ‌ترین دلیل و بهانه، برای تقویت "بازدارندگی" روسیه استفاده کرده و یک فعالیت گسترده ضد روسی در رسانه‌های گروهی اروپایی در جریان است، افزود: «از لحاظ تعداد مجازات‌های اعمال شده علیه شهروندان ما، به بهانه‌های دور از ذهن، اتحادیه اروپا پس از آمریکایی‌ها، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که به ما گفته می شود: روسیه فقط با تغییر رفتار خود می تواند "شایسته این حق باشد" که روابط عادی با اتحادیه اروپا داشته باشد. همانطور که خود آنها هم اذعان می‌کنند، بدبینی از حد متعارف دیگر خارج شده است.»
وظیفه اصلی روسیه در مناقشه قره باغ، جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع است
سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که وظیفه اصلی روسیه به عنوان میانجی در مناقشه کنونی در قره باغ کوهستانی، کمک به هر دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی برای خارج شدن از "مرحله داغ" درگیری‌های کنونی است.
وزیر خارجه توضیح داد: «مسلماً ما نمی‌توانیم نسبت به این واقعیت که خصومت بین دو ملت به طور مرسوم دوست و برادر روسیه به دلیل مشکلی که مدتهاست باید منحصراً با استفاده از روش‌های سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل می‌شده، بی تفاوت باشیم. وظیفه اصلی ما به عنوان میانجی در این مناقشه، کمک به ارمنستان و آذربایجان برای خروج شدن از مرحله داغ کنونی و یافتن راهی مسالمت آمیز برای حل و فصل اختلافات روزافزون دو طرف است.»
لاوروف یادآور شد که به ابتکارعمل ولادیمیر پوتین، در اوایل ماه اکتبر به یک آتش‌بس انسان دوستانه دست یافته شد و رئیس جمهوری روسیه اکنون هم به عنوان میانجیگر، به تلاش خود برای حل و فصل این مناقشه نظامی ادامه می‌دهد.
وزیر امور خارجه تأکید کرد که روسیه به همراه سایر روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (فرانسه و آمریکا)، برای برقراری یک رژیم آتش‌بس کامل و پایدار در منطقه قره باغ کوهستانی تلاش می‌کند.
این دیپلمات بلندپایه همچنین بار دیگر از دخالت مزدوران از منطقه خاورمیانه در درگیری‌های قره باغ ابراز نگرانی کرده و با اشاره به اینکه طبق اطلاعات موجود، تعداد آنها در منطقه درگیری دیگر به دو هزار نفر رسیده، تاکید کرد که مسکو بارها از نقش آفرینان خارجی خواسته است تا از تمامی امکانات خود برای از بین بردن راه‌های انتقال مزدوران به این منطقه استفاده کنند.
وی یادآور شد: «این موضوع در جریان مذاکرات تلفنی اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با "رجب طیب اردوغان" همتای ترکیه‌ای خود در اواخر ماه اکتبر و همچنین در تماس‌های منظم وی با "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان و "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان مطرح و بررسی شده است. ما قاطعانه مواضع خویش در این رابطه را از طریق کانال‌های مختلف به همه طرف‌ها اعلام کرده و به تلاش خود برای ممانعت از این روند، ادامه خواهیم داد.»
سرگئی لاوروف همچنین گفت: «پیشنهادهای زیادی درباره قالب مذاکرات صلح، از جمله در خصوص گسترش یا تغییر شکل آن وجود دارد، این موضوع اخیراً در نشست وزرای خارجه روسیه، آذربایجان و ارمنستان در مسکو مورد بحث قرار گرفت. ولی ترکیب "سه جانبه" روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (یعنی روسیه، آمریکا و فرانسه)، بعنوان ترکیب اصلی میانجیگران شناخته شده برای فایق آمدن بر این مناقشه، مورد قبول هر دو طرف درگیری‌هاست. و گرچه آتش بس پایدار بلافاصله قابل دستیابی نیست، ما همچنان از تمام نفوذ خود در منطقه استفاده خواهیم کرد، ما با شرکای ترکیه‌ای کار خواهیم کرد تا جلوی ادامه سناریوی نظامی برای حل اختلافات را بگیریم، یک گفت‌وگوی سیاسی بین طرفین برقرار کرده و مقامات باکو و ایروان را متقاعد سازیم تا بر سر میز مذاکره بنشینند.»
وی یادآور شد که دولت روسیه تدابیری هم را برای جلوگیری از بروز درگیری‌های احتمالی‌ بین شهروندان روسی از نژاد آذربایجانی و ارامنه در خاک فدراسیون روسیه اتخاذ کرده‌ است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سئوال دیگری نیز تأکید کرد که طرف روسی متعهد به روابط متحدانه با بلاروس است و همواره به انتخاب مردم این جمهوری احترام می‌گذارد.
سرگئی لاوروف گفت: «اگر مردم بلاروس انتخاب خود را کرده باشند، ما موظف هستیم که به آن احترام خواهیم گذاشت. این دقیقاً همان چیزی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پیام تبریک خود به "الکساندر لوکاشنکو" برای پیروزی وی در انتخابات، بر آن تأکید کرده است.»
و سرانجام وی درباره آینده روابط روسیه و بلاروس، یادآور شد: «مردم بلاروس، برادران ما و دولت بلاروس، متحد و شریک راهبردی ماست. روسیه معتقد است که همه طرف‌های سیاسی در بلاروس باید از فرصت موجود برای انجام اصلاحات در قانون اساسی در این جمهوری استفاده کرده و از طریق قانونی، برخی مشکلات کنونی را حل و فصل کنند.»
 
 


کد مطلب: 23557

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcbzsb5.rhbfspiuur.html

قفقاز
  http://caucasus.ir