افزایش مبادله تجاری تاجیکستان با کشورهای «شانگهای»

9 شهريور 1398 ساعت 11:43


گردش مالی تاجیکستان در ماه های ژانویه تا جولای سال جاری میلادی با بیشتر کشورهای عضو «شانگهای» افزایش داشته است.
به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از تی نیوز بنابر داده های نهادهای مرتبط، حجم تجارت تاجیکستان با کشورهای شانگهای طی مدت ذکر شده بیش از یک میلیارد و 713 میلیون دلار برآورد شده که بیش از یک میلیارد و 446 میلیون دلار از آن به واردات مرتبط است.
طی این مدت تجارت تاجیکستان با قزاقستان، روسیه ، ازبکستان و هند مثبت بوده اما حجم گردش مالی «دوشنبه» با دو کشور دیگر شانگهای از جمله چین و پاکستان کاهش یافته است.
شرکای اصلی تجاری تاجیکستان در 7 ماه سال جاری میلادی روسیه، قزاقستان، چین و ازبکستان بوده و حجم نقدی تجارت با این کشورها حدود یک میلیارد و 628 میلیون دلار را تشکیل داده است.مبادله تجاری تاجیکستان با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به جز ازبکستان طی این مدت منفی بوده است، یعنی واردات کالااز این کشورها به مراتب از صادرات بیشتر بوده است.
سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.
در نشست این سازمان که تاریخ 8 و 9 ژوئن سال 2017 میلادی در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائمی سازمان همکاری شانگهای شدند.اکنون ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.
 
 
 


کد مطلب: 21657

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdca0inu.49n6m15kk4.html

قفقاز
  http://caucasus.ir