داوود اوغلو از علت تاخیر ترکیه در مداخله نظامی در سوریه گفت

12 مهر 1399 ساعت 11:05


نخست وزیر سابق ترکیه فاش کرد، آنکارا طرحی در سوریه داشت که گروه فتح‌الله گولن،متهم به تلاش برای کودتا در ترکیه در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، مانع از اجرای این طرح شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت روزنامه عربی ۲۱، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه ماهواره‌ای "خبر ترک" اظهار کرد: نفوذ گروه گولن در فرماندهی ارتش ترکیه مانع از ارائه پشتیبانی به ارتش آزاد سوریه (مخالفان مسلح سوری) شد.
داوود اوغلو گفت: اگر ما توانسته بودیم از ارتش آزاد سوریه در حلب حفاظت کنیم، امروز شرایط متفاوت بود.
نخست وزیر سابق سوریه افزود: زمانی که داعش وارد سوریه شد، اگر ما می‌توانستیم همانند روسیه دست به خطر بزنیم و ریسک کنیم، ارتش آزاد باید تقویت می‌شد.
او در ادامه گفت: اگر ارتش آزاد همانند نیرویی در ترکیه تمرین داده شده بود و اگر ما توانسته بودیم از آن در حلب حمایت کنیم، شرایط امروز متفاوت بود اما نفوذ ما در آن منطقه از سوی نیروهای وابسته به گولن در داخل ارتش در هم شکسته شد.
داوودا وغلو افزود: ما ارتشی داشتیم که پس از دو سال برای کودتا علیه ما تلاش کرده و آنکارا و استانبول را هدف قرار داد و همین مساله مانع از اتخاذ تدابیر لازم در سوریه شد.
این چهره سیاسی ترکیه در ادامه گفت: زمانی که داعش وارد سوریه شد، آیا دیپلمات‌ها را به جنگ می‌فرستادم؟ نمی‌توانستم هیچ کاری در برابر نیروهای موجود در ریاست ستاد ارتش انجام دهم، زمانی که چنین ارتشی داشتیم چگونه از قدرت استفاده می‌کردم؟
نخست وزیر سابق ترکیه با انتقاد از روابط کشورش با روسیه در سوریه گفت: این روابط موجب از دست دادن حلب شد، در ادلب نیز همینگونه خواهد بود.
داوود اوغلو فاش کرد: پس از آغاز انقلاب‌های بهار عربی پیشنهاد کردم محدوده امنیتی برای حفاظت از ترکیه در مرزهای جنوبی‌اش تعیین شود، خطی که از السلمانیه (در شمال عراق) آغاز شده و با عبور از جنوب حلب و شمال حمص به لاذقیه و طرطوس ختم شود.
وی شرح داد: گفتیم این منطقه برای برقراری امنیت ترکیه است و سرنوشت ترکیه را برای صد سال مشخص خواهد کرد و زمانی که پست نخست وزیری را ترک کردم حلب به ما نزدیک‌تر بود در حالی که الان در دستان دولت سوریه است.
داوود اوغلو در پایان گفت: در مه ۲۰۱۳ داعشی‌ها با نظارت آمریکایی‌ها از زندان‌های آمریکایی در حین دولت نوری مالکی گریختند، در آنجا تربیت شدند، نفوذ ما در موصل در هم شکسته شد، بهار عربی علیه ترکیه آغاز شد، تروریست‌ها در سوریه آزاد شده و ارتش آزاد و شورای محلی در رقه، جرابلس، حماة و حلب را هدف قرار دادند و نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) از شمال عراق منتقل شدند.
 
 


کد مطلب: 23367

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdca0enu.49nei15kk4.html

قفقاز
  http://caucasus.ir